Palavikus laps


Mis on palavik?

Palavik on kehatemperatuuri tõus normist kõrgemale. Palavik on haigusega kaasneva põletiku tunnus ja organismi loomulik kaitsereaktsioon haigusetekitajate vastu. Ent liiga kõrge palavik võib organismi kahjustada ning olla isegi ohtlik.

Lapse normaalne kehatemperatuur on keskmiselt 36 -- 37 kraadi.

Kehatemperatuur on madalam hommikuti ja kõrgem pealelõunal kella 16 ja 18 vahel, samuti pärast füüsilist koormust. Imikutel ja väikelastel kehatemperatuur võib tõusta ka nutmise ja ülekuumenemise, liiga soojalt riietamise või palavuses viibimise tõttu. Palaviku kõige tavalisemad põhjused lastel on mitmesugused ägedad haigused.

Palavikuks loetakse kehatemperatuuri, mis on
- kaenla alt mõõdetuna üle 37,4 C
- pärakust mõõdetuna üle 38,1 C
- kuulmekäigust mõõdetuna üle 37,6 C
- suust mõõdetuna üle 37,8 C

Üldiselt on harjutud rääkima kaenla alt kraaditud kehatemperatuurist.

Näiteks kui kraadite last pärakust ja kraadiklaas näitab 38,0 C, on se ~0,5 kraadi kõrgem kui kaenla alt kraadides, niisiis kaenla alt mõõtes saaksite tulemuse 38,0 C - 0,5 C = 37,5 C.


Kuidas last kraadida?

Nagu eespool selgitatud, on kehatemperatuuri mõõtmise piirkondi päris mitu. Iga lapsevanem leiab ise oma lapsele, tema vanusele ja endale kõige sobivama kraadimisviisi.

Temperatuuri mõõtmine pärakust
See on kõige täpsem, kiire, sobib hästi imikutele. Mõõtmistulemused saate ligikaudu minuti jooksul. Kraadides last pärast ravimite andmist, on oluline teada, et kui pärasooles on palju roojamassi, muutub kehatemperatuur aeglasemalt.

Temperatuuri mõõtmine kõrvast
Kuulmekäigust ehk kõrvaaugust temperatuuri mõõtmine on kiire, kerge ja mugav ning sobib peaaegu kõigile, kuid vajab spetsiaalset termomeetrit. Mõõtmistulemuse saate kolme sekundiga. Kui saate kummastki kõrvast erineva temperatuuri, tuleb mõõtmist lihtsalt korrata.

Temperatuuri mõõtmine kaenla alt
Tegemist on vana ja kõige enam läbiproovitud, kuid aeganõudva mõõtmisega. Laps peab olenevalt kraadiklaasist 3 -- 5 minutit paigal püsima. Kui laps on väga higine, tuleb kaenlaalust enne kraadimist veidi kuivatada. Kindlasti peab kontrollima, kas kraadiklaas on korralikult kaenlaaugus, ning veenduma, et kraadiklaasi ja keha vahele ei jää riideid, muidu on tulemus ebatäpne.

Temperatuuri mõõtmine suust
Mõõtmisviis on mugav, kuid õige tulemuse saamiseks on vaja meeles pidada, et lutitaolise termomeetriga kraadides peab imik seda "lutti" korralikult imema, ei tohi samal ajal nutta ega läbi suu hingata. Soovitav on, et laps vahetult enne kraadimist ei sööks.
Teistsuguseid termomeetrid ei või imikute ega väikelaste suust kraadimiseks kasutada, sest laps võivad kraadiklaasi katki hammustada.


Kas digitaalne termomeeter või klaasist kraadiklaas?

Digitaalse termomeetriga saate tulemuse ruttu, kuid elektroonika on hästi tundlik ja korduval mõõtmisel võib saada erinevad tulemused. Samuti peab enamiku digitaalsete termomeetrite puhul kahe mõõtmise vahel väikese pausi tegema.
Klaasist kraadiklaasid on aegade jooksul kindlalt läbi proovitud, kuid veidi aeglasemad, võivad kergesti puruneda ning ei sobi hästi temperatuuri mõõtmiseks suust.


Mida teha palavikus lapsega?

Kerge palavik
Kaenla alt mõõdetuna on temperatuur 37,4 -- 38,5 C

Kehatemperatuuri väikese tõusu puhul, kui lapse üldseisund on hea, pole palavikku langetavaid ravimeid vaja anda, kuid võib, kui lapsel on silmnähtavalt halb olla. Last tuleb piisavalt joota ja õhemalt riietada. Laps ei pea tingimata voodis olema, ta võib liikuda ja mängida. Siiski võib liigne füüsiline koormus palavikku veelgi tõsta
Andke lapsele palju ja tihti juua! Parimad on leiged joogid: jõhvika- või punasesõstramorss, ravimiteed mustast sõstrast, vaarikast, pärnaõitest. Kui laps rohkesti higistab, võib anda ka vähese mineraali sisaldusega, aga ilma gaasita mineraalvett.
Kui laps punetab ja tema käed-jalad on soojad, võib kasutada vanu läbiproovitud koduseid ravivõtteid.
Riietage laps lahti, imikul tuleb kindlasti ära võtta ka mähkmed! Katke ta õhukese lina, mitte tekiga.
Veega üle hõõrumine: vesi peab olema leige (36 -- 37 kraadi), mitte külm! Lapse otsaesisele võib panna jaheda veelapi. Eriti soodustab kehatemperatuuri langetamist kaela- ja kubemepiirkonna ning kaenlaaluste jahutamine veega. Kui teete ülehõõrumisi, tuleb kindlasti jälgida, et käed-jalad ülemäära ei jaheneks, sest siis pole teie tegevusest enam kasu ning lapse enesetunne võib hoopis halveneda.
Kindlasti ei tohi ülehõõrumisi teha, kui lapsel on külmavärinad!

Keskmine e. mõõdukas palavik
Kaenla alt mõõdetud temperatuur on 38,6 -- 39 C

Kehatemperatuuri langetamiseks mõõduka palaviku puhul sobivad kõik eeltoodud ravivõtted
Peale selle saab kasutada palavikku langetavaid ravimeid, mida on soovitatav hakata andma, kui kehatemperatuur on tõusnud üle 38,5 C, kuid nagu mainitud -- võib ka varem.
Kõige enam kasutatakse paratsetamooli. Paratsetamoolil on kehatemperatuuri langetav ja valuvastane toime. Imikutele, väikelastele, aga ka suurematele lastele, kes oksendavad, on hea ja mugav manustada paratsetamooli sisaldavaid ravimküünlaid e. suposiite. Ravimküünalde kasutamisel on vaja jälgida, et laps küünalt kohe välja ei punnitaks. Selle vältimiseks tuleks pärast küünla pärakusse lükkamist natukene aega tuharaid koos hoida. Kui kodus ei ole vajaliku suurusega ravimküünlaid, sobivad paratsetamooli sisaldavad siirupid ning suurematele lastele ka tabletid.

Paratsetamooli annustamine
Paratsetamooli annus on 10-15 mg lapse kehakaalu iga kilogrammi kohta. Kui teie arst pole määranud teisiti, on tavaline soovitus palaviku puhul alljärgnev


- alla 4-kuuse palavikus lapsega pöörduda EMO-sse
- 4-kuused kuni aastased (6 -- 9 kg) 80 mg korraga
- 1 -- 2-aastased (10 -- 15 kg) 125 mg korraga
- 2 -- 6-aastased (15 -- 25 kg) 250 mg korraga
- 6 -- 12-aastased (25 -- 40 kg) 500 mg korraga

Paratsetamooli mõju kestab 4 -- 6 tundi, pärast ravimi kasutamist peaks palavik langema paari tunni jooksul 1 -- 1,5 kraadi võrra. Kui palavik tõuseb uuesti, võib ravimi andmist korrata 6 tunni pärast, kuid üldjuhul mitte rohkem kui 3 -- 4 korda ööpäevas. Ilma oma arstiga nõu pidamata ei tohi lastele anda paratsetamooli kauem kui kolm päeva.

NB! Meeles tuleb pidada, et paratsetamooli võivad sisaldada ka mitmesuguste muude nimetustega külmetushaiguste ravimid. Seega, kui annate lapsele veel teisigi käsimüügiravimeid, lugege kindlasti ravimiga kaasas olevat infolehte.

Kõrge palavik
Temperatuur üle 39,5 C on kõrge palavik ja üle 40,0 C väga kõrge palavik.

- Selline palavik vajab kindlasti ravimi andmist! Annuseid vaadake eestpoolt.
- Ärge hakake last veega üle hõõrmua, kui tal on külmavärinad! Vappekülmas laps tuleb esialgu katta tekiga ja seejärel panna talle palavikku langetav küünal. Niipea kui lapsel hakkab soe, tuleb tekk pealt ära võtta. Õhukesest särgist ja õhukesest linast piisab täiesti.
- Kui laps on kahvatu, käed-jalad jahedad, keha aga tulikuum ja kehatemperatuur tõuseb kiiresti, on lapsel palavikukrampide tekke oht!
- Kahvatut ja jahedat last ei tohi leige veega üle hõõruda! Tuleb anda palavikku langetavat ravimit ja katta laps soojalt kinni. Käsi-jalgu võib veidi hõõruda, et veri paremini ringi käima hakkaks. Alles siis kui lapse nahk muutub roosaks, võib teha palavikku langetavaid ja keha jahutavaid protseduure.
- Jälgige, et ka kõrge palavikuga laps saaks rohkelt juua! Kehatemperatuuri tõus 1 kraadi võrra suurendab organismi vedelikuvajadust 10%. Seega kui lapsel on palavik üle 39 kraadi, vajab ta vedelikku kuni kolmandiku võrra rohkem kui tervena.


Pidage nõu oma arstiga, kui

- palavikuga kaasnevad valud: kõhuvalu, seljavalu, kõrvavalu, peavalu;
- palavikus laps kaebab, et pissida on valus, ta urineerib kas väga sageli või hoopis harva;
- palavikus laps lonkab;
- palaviku põhjus on arusaamatu või lapsel on hiljuti olnud palavik ja nüüd lühikese aja järel tõuseb temperatuur uuesti;
- palavik püsib kauem kui kolm päeva.


Kutsuge kiirabi, kui

- laps on loid ja tema kehatemperatuur on 40 C või kõrgem;
- laps oksendab, on loid ja uimane;
- laps hingab raskelt, kähisevalt või kõõksuvalt;
- palavikus lapse nahale tekivad verevalumid;
- lapsel on krambid.

NB! Kui kutsute kiirabi, siis öelge kindlasti, kas ja mida te juba palaviku langetamiseks teinud olete ning kuidas olete palavikku mõõtnud.


Mida teha, kui lapsel on palavikukrambid?

Kui lapsel tekib krambihoog, siis

- ärge takistage lapse liigutusi, kuid jälgige, et ta end ei vigastaks;
- keerake laps külili;
- vabastage kaelus, et hingamine oleks vaba;
- ärge pakkuge midagi juua;
- ärge püüdke lapsele midagi suhu panna;
- ärge jätke last järelevalveta.
Pärast krampi võib tekkida lühiajaline sügav uni.

Kui krambihoog on alanud, ei ole võimalik seda peatada. Krambihoo ajal inimene ei hinga, südamemassaaž või suust suhu hingamine ei ole vajalik. Esmakordse krambihoo ajal kutsuge kiirabi.


Kuidas leida kinnitust oma tegevusele?

Kõigepealt teadke, et palavik ei lange enne, kui haigus hakkab taanduma või organism hakkab haigusetekitajast jagu saama. Seega on palavikku langetavaid tegevusi võib-olla vaja mitu korda korrata.
Püüdke säilitada rahu! Kui teie olete rahulik, tunneb ka teie laps end turvalisemalt.
Tegelikult te ju teate, mida teha, ja kui ei tea, saate nõu küsida oma arstilt või helistada perearsti tasuta nõuandeliinile 1220.

 

Olulised uudised

Projekt „Haabneeme esmatasandi tervisekeskuse rajamine“ viidi ellu eesmärgiga avada esmatasandi te...
Me elame ja teeme lakkamatult plaane — väikeseid ja suuri. Me ehk ei märkagi, et samal ajal saab teoks l...
Head patsiendid! Kutsume teid osalema meie tervisekeskuse rahuloluküsitluses. Vajutage siia, et minna kü...